Kotły niskotemperaturowe

Czym są kotły niskotemperaturowe?

Kotły niskotemperaturowe to przyjazne dla środowiska urządzenie, ponieważ jako paliwo wykorzystują biomasę, co daje szereg korzyści ekologicznych oraz ekonomicznych. Ich temperatura zasilania czynnika grzewczego jest niższa niż 100°C. Co więcej, temperaturę można obniżyć nawet do 65°C, bez obaw o wystąpienie korozji wymiennika ciepła. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza latem, do ogrzania wody użytkowej.


Gdzie wykorzystać kotły niskotemperaturowe?

Kotły niskotemperaturowe są w szczególności zalecane dla budynków, w których nie ma konieczności montowania kotłów wysokotemperaturowych, czyli w obiektach z grzejnikami, wodnymi nagrzewnicami lub kurtynami. Występują nie tylko w gospodarstwach mieszkalnych, ale także w budynkach usługowych i przemysłowych.


Wśród licznych zalet kotłów niskotemperaturowych można wymienić:

    • mogą obniżyć koszty nawet o 5-10%;
    • zapewniają optymalny transfer ciepła w budynku;
    • można je zastosować w obiektach z pompami ciepła, kolektorami słonecznymi czy ogrzewaniem podłogowym bez konieczności inwazyjnego modyfikowania instalacji;
    • są rozwiązaniem proekologicznym;
    • zastosowane rozwiązania techniczne umożliwiają automatyzowanie procesów grzewczych, uzupełniania opału oraz czyszczenia, dzięki czemu kotły są praktycznie bezobsługowe;
    • umożliwiają zdalny podgląd do parametrów i ich regulację.

Kotły pelletowe

Czym są kotły pelletowe?

Kotły pelletowe (piece pelletowe) to urządzenie służące do spalania paliwa do wytwarzania ciepła w domu oraz ogrzania wody użytkowej. W tym celu wykorzystuje się pellet. Kotły te sprawdzą się wszędzie tam, gdzie użytkownicy chcą obniżyć koszty ogrzewania. Zatem można je stosować w każdym ogrzewanym centralnie budynku mieszkalnym, usługowym, na hali produkcyjnej, bądź w magazynie.

 

Jak działają kotły pelletowe?

Najważniejszym elementem w budowie kotła pelletowego jest palnik na pellet drzewny. Palnik może być retortowy, typu ruszt stały lub najbardziej zaawansowany typu ruchoma podłoga. Palnik często wyposażony jest zapalarkę, dzięki czemu możliwe jest samodzielne rozpalenie opału, bez ingerencji użytkownika. 

Do osiągnięcia ustawionej wartości na panelu sterowania, temperatura rośnie, po czym piec przechodzi w stan podtrzymania. W momencie, gdy temperatura spadnie poniżej ustawionego poziomu – proces spalania zostaje ponownie aktywowany.

Kolejnym ważnym elementem kotła pelletowego jest podajnik, odpowiedzialny za pobór pelletu drzewnego z zasobnika. Może być wykonany w postaci pojedynczego lub podwójnego ślimaka, czyli ruchomej szuflady. Urządzenie nie wymaga ingerencji człowieka, ponieważ sięga po opał w odpowiednim momencie, aby utrzymać optymalną temperaturę w kotle. Jedynie magazyn paliwa uzupełniają użytkownicy.

Jakie zalety mają nowoczesne kotły na pellet?

Kotły pelletowe mają wiele zalet, w tym wspomniana już bezobsługowość. Eksploatacja urządzeń wymaga od użytkownika jedynie uzupełnienia opału, a także usunięcia popiołu raz na kilka-kilkanaście dni. Natomiast w przypadku najbardziej zaawansowanych urządzeń, czyszczenie komory paleniskowej i wymiennika odbywa się w sposób automatyczny. 

Automatyka stosowana do kotłów pelletowych umożliwia szeroką rozbudowę o dodatkowe funkcjonalności regulacji parametrów i zabezpieczeń kotła, instalacji ciepłowniczej, składu opału, zdalnej regulacji parametrów, a także nadzoru nad kotłownią.

Kotły pelletowe mają niezwykle dużą efektywność spalania, która sięga nawet do 92%. Co za tym idzie, użytkownicy mogą znacznie zaoszczędzić na kosztach za ogrzewanie. Kotły na pellet spełniają normy emisji spalin PN-EN 303-5 w 5 klasie energetycznej.

Dzięki temu, że produkują małą ilość popiołu, pomieszczenie, w którym się znajdują można bez trudu utrzymać w czystości lub w przypadku automatycznego czyszczenia kotła łatwo wyprowadzić popiół poza pomieszczenia kotłowni. 

Warto zapoznać się z bogatą ofertą kotłów pelletowych od ALTER Rafał Pawłowski.

Kotły serii MG

Kotły z serii MG przeznaczone są do ogrzewania dużych obiektów przemysłowych, handlowych lub użyteczności publicznej. Stosuje się do nich pellet drzewny. Szczególnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy istnieje zapotrzebowanie na wydajne i przyjazne dla środowiska urządzenia grzewcze.

Jakie są zalety kotłów z serii MG?

Kotły z serii MG mają wiele praktycznych zalet, jednak wśród najważniejszych z nich możemy wymienić, że kotły są:

  • wydajne – kotły z tej serii są niezwykle wydajne, a to za sprawą inteligentnego systemu sterowania kotłem, który zapewnia równomierne podawanie pelletu do palnika oraz jedynie tyle, ile jest konieczne do utrzymania określonej temperatury. Ich wydajność sięga 92%;
  • łatwe w konserwacji – dzięki temu, że procesy konserwacji, takie jak czyszczenie wymiennika ciepła, usuwanie popiołu, rozpalanie i gaszenie, są automatyczne, to można zaoszczędzić dużo czasu na serwis. Inteligentny system sterowania zapewnia monitorowanie parametrów pracy kotła za pośrednictwem Internetu. Dlatego do konserwacji kotła nie jest potrzebny dodatkowy personel;
  • ekologicznesą zgodne z wymogami zawartymi w normie PN-EN 303-5:2012 wprowadzonej w celu poprawienia jakości powietrza poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń wytwarzanych podczas ogrzewania obiektów..;
  • nowoczesne – kotły są kompaktowe, szybkie w konfiguracji i łatwe w dostarczaniu ciepła do różnych potrzeb. Procesem spalania paliwa steruje programowalny sterownik cyfrowy oraz system czujników, które śledzą i kontrolują proces spalania kotła: od ilości tlenu w spalinach przez ilość dostarczanego paliwa do palnika, płynnie regulowaną prędkość wentylatorów, po automatyczne załączanie lub wyłączanie pomp kotła i instalacji w zależności od temperatury kotła. Zapewnia to wydajność, optymalne warunki spalania, zmniejsza zużycie paliwa i minimalizuje zanieczyszczenie środowiska.

Sterowanie urządzeniami wyposażenia kotła:

  • podajnikami paliwa,
  • wentylatorami nadmuchowymi,
  • wentylatorem wyciągowym spalin,
  • systemami  do usuwania popiołu,
  • czyszczeniem wymiennika ciepła (opcji z automatycznym czyszczeniem).

Monitorowanie kotła

Monitoring jest możliwy w czasie rzeczywistym oraz zdalnym do parametrów pracy palnika, przechowywania danych i komunikatów awaryjnych, a także istnieje możliwość przeglądania zapisanych danych. Takie możliwości daje dostęp do Internetu. 

Monitorowanie obejmuje:

  • moc cieplną palnika,
  • temperatury wody na zasilaniu   z kotła,
  • temperaturę wody powrotnej,
  • temperaturę na zewnątrz kotłowni,
  • temperaturę podjanika paliwowego.
Tabela parametrów kotłów MG

 

Tabela parametrów kotłów MG
Model kotła Kalvis-100MG Kalvis-150MG Kalvis-200MG Kalvis-250MG Kalvis-300MG
Moc nominalna (QN) kW 100 150 200 250 300
Minimalna moc (Qmin) kW 30 45 60 75 90
Zużyte paliwo Pelety drzewne
Wilgotność paliwa nie większa niż (%) 10
Wymiary paliwa nie większe niż (mm) 6 – 8
Zużycie paliwa przy mocy znamionowej (kg/h) 20 37 52 65 77
Sprawność przy QN nie mniejsza niż (%) 90
Ogrzewanie pomieszczeń, m2 (Klasa B) 1170-3500 1755-5250 2340-7000 2925-8750 3510-10500
Ogrzewanie pomieszczeń, m2 (Klasa C) 560-1670 840-2505 1120-3340 1400-4175 1680-5010
Czas spalania bez uzupełniania paliwa (przy QN) Zależy od bunkra paliwowego
Klasa kotła wg LST EN 303-5 5
Długość życia w latach, nie krótsza niż 10
Objętość w kotle (l) 990 990 990 1200 1400
Ciśnienie wody w kotle, max./min. (MPa) 2,5 (0,25)
Maksymalna dopuszczalna temperatura robocza wody (°C) 90
Minimalna temperatura wody powrotnej podczas pracy (°C) 50
Opór hydrauliczny (?t=20°C; ?t=10°C) (mbar) 0,014 0,035 0,07 0,127 0,136
Temperatura otoczenia (°C) 3-30
Ciąg z kotła (Pa) 180
Temperatura spalin przy mocy znamionowej do (°C) 130
Napięcie elektryczne (V) 230 prądu zmiennego
Moc elektryczna (W) 455 585 585 585 1111
Stopień ochrony elektrycznej IP20
Kanał spalinowy (wartość warunkowa) mm O200 O200 O200 O254 O254
Wymiary kołnierzy przyłączeniowych: kołnierz kanału spalinowego, mm O255 O255 O255 O301 O301
Odplyw, mm 25 (1″)
System ogrzewania, mm 50 (2″)
Masa nie większa niż (±10%) kg 2200 2300 2500 2750 3000

 

Kotły serii M

Kotły serii M służą do ogrzewania wielkopowierzchniowych obiektów mieszkalnych i przemysłowych, a także do dostarczania ciepła na potrzeby technologiczne. Jako paliwo stosuje się w nich: 

  • pellet,
  • trociny,
  • zrębki drzewne
  • opcjonalnie drewno kawałkowe.

W kotłach serii M paliwo jest dostarczane za pomocą podajnika ślimakowego na dno komory spalania, gdzie unosi się, a następnie spada na ruszt w kształcie piramidy i spala się w sposób przypominający wulkan.

Kocioł i system podawania paliwa są kontrolowane za pomocą sterownika. Urządzenia mogą pracować automatycznie z minimalnym nadzorem i obsługą personelu. W przypadku, gdy zabraknie paliwa odpowiedniego do automatycznego systemu podawania, wówczas kocioł może w prosty sposób zostać przekształcony na ładowany ręcznie. Drewno kawałkowe można spalić, wkładając je przez drzwiczki komory spalania.

Jakie są główne cechy kotłów z serii M?

Należy pamiętać, że do bardziej efektywnego i ekologicznego spalania zawartość wilgoci w paliwie nie powinna przekraczać 45%. Dodatkowo, dobre wyniki są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także ekonomiczne.

Do głównych cech kotłów z serii M można zaliczyć:

  • zrównoważony przepływ wody w wymienniku ciepła chroni go przed przegrzaniem i osadami;
  • do komory spalania dostarczane jest wstępnie podgrzane powietrze, zarówno pierwotne, jak i wtórne;
  • efektywne spalanie osiąga się poprzez odpowiednią proporcję pomiędzy żaroodpornym betonem a powierzchniami wymieniającymi ciepło. Wentylatory powietrza pierwotnego i wtórnego są oddzielne;
  • aby zapewnić bardziej efektywną wymianę ciepła, w rurowym wymienniku ciepła montowane są turbulatory;
  • przenośnik ślimakowy dostarcza do kotła paliwo, które rozprowadzane jest w komorze spalania;
  • kocioł współpracuje z urządzeniami magazynującymi i automatycznie dostarczającymi paliwo;
  • popiół z popielnika może być usuwany ręcznie.
  • kocioł w standardzie jest wyposażony w pneumatyczny system czyszczenia wymiennika ciepła.
    Tabela parametrów kotłów

     

    Model kotła Moc znamionowa (kW) Efektywność (%) Zużyte paliwo Zużycie paliwa (kg/godz.) Ciśnienie robocze (MPa) Masa (kg)
    K-100M 95 82 Trociny, wióry (o długości nie większej niż 50 mm), drewno opałowe, drewno odpadowe, trociny lub brykiety torfowe 39 2,5 (0,25) / 6,0 (0,6) 800
    K-140M 140 54 900
    K-190M 190 74 1100
    K-250M 250 97 2000
    K-320M 320 124 1900
    K-400M 400 155 2700
    K-500M 495 194 3100
    K-600M 600 233 4100
    K-720M 700 280 4330
    K-850M 850 330 4700
    K-950M 950 369 5100
    K-1250M 1250 486 8750
    K-1500M 1500 583 9600
    * Parametry podano przy założeniu, że paliwo jest wilgotne w 35% (mieszanka: 35% wilgotności wiórów + 35% wilgotności trocin, proporcje 50/50; 2702 kcal/kg).

     

    Kotły serii M1

    Kotły serii M1 są to urządzenia centralnego ogrzewania na paliwa stałe z ruchomym rusztem „schodkowym”, automatycznym systemem podawania paliwa, a także z automatycznym sterownikiem. 

    Kotły z tej serii są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń o  dużej kubaturze i powierzchni z zainstalowanym systemem centralnego ogrzewania, do przygotowania c.w.u. oraz ciepła do celów technologicznych.

    Ogromną zaletą tych urządzeń jest to, że mogą pracować automatycznie. Potrzebują minimalnego nadzoru i obsługi. 

    Są rodzajem kotłów wodnych, a dokładniej to kotłów płomienicowych z cylindryczną komorą spalania. Co ważne, w przedniej części podwójnych ścian komory spalania znajdują się drzwi służące do inspekcji. Natomiast paliwo dostarczane jest na ruszt ruchomy przez otwór w tylnej ścianie kotła. Jest to możliwe za pomocą podajnika ślimakowego lub hydraulicznego.

    Utrzymanie optymalnego trybu spalania możliwe jest dzięki elementom żaroodpornym umieszczonym w dolnej części ścian oraz sklepienia nad rusztem.

     

      Przez otwory w przedniej części kotła, dostarczane jest powietrze do spalania. Opływa ono ściany komory spalania, ogrzewa się i jako powietrze pierwotne jest dostarczane pod ruszt. Natomiast, jako wtórne powietrze transportowane jest w wybrane części przez otwory w ścianach bocznych komory spalania. 

      Na końcu rusztu zamontowany jest kanał z podajnikiem ślimakowym do automatycznego odpopielania. Niektóre z kotłów z serii M1 mogą być wyposażone w system recyrkulacji spalin. Jest to zależne od stosowanego materiału opałowego. 

      Kotły przystosowane są do automatycznego spalania biomasy o wilgotności do 45% i frakcji 50 mm. W kotłach z serii M1 można spalać:

      • trociny,
      • pellet z trocin i torfu,
      • węgiel brunatny,
      • zboża i odpady z ziarna,
      • paliwo ponadgabarytowe – kłody, szczapy (mogą być ręcznie ładowane).
      Parametry techniczne kotłów M1

       

      Parametry techniczne kotłów M1
      Model kotła K-140M1 K-320M1 K-500M1 K-720M1 K-950M1
      Typ kotła Kocioł na wodę grzewczą z ruchomym rusztem, stalowy, kocioł płomienicowy
      Moc grzewcza nominalna (QN), kW 140 320 500 720 950
      Minimalna moc grzewcza (Qmin), kW 42 96 150 216 285
      Sprawność, nie mniejsza niż % 85
      Główne stosowane paliwa Trociny, wióry drzewne o wilgotności nieprzekraczającej 40% (długość nie większa niż 50mm)
      Inne paliwa dopuszczone do spalania Drewno opałowe, drewno odpadowe, brykiety z torfu i trocin, węgiel
      Zużycie paliwa, kg/h 62 141 220 317 399
      Otwór załadunkowy szer. x wys., mm 400 x 450 400 x 450 600 x 620 600 x 620 600 x 620
      Komora spalania – H mm 400 500 500 640 700
      Komora spalania – B mm 640 940 940 940 910
      Komora spalania – Długość mm 1000 1640 1640 2590 2590
      Komora spalania – Objętość dm3 260 770 770 1558 1650
      Opór aerodynamiczny przy QN, nie większy niż Pa 180 270 300 320 340
      Temperatura spalin na wylocie kotła, °C 185
      Objętość spalin, m3/h 585 1414 2070 2860 4280
      Wymiary wylotu spalin, mm O250 O325 O350 O350 O400
      Ciśnienie robocze wody, bar (MPa) 6 (0,6)
      Minimalna temperatura wody powrotnej podczas pracy, °C 60
      Maksymalna dopuszczalna temperatura robocza wody, °C 110
      Przepływ wody przy ?t = 20°C, t/h 6,02 13,76 21,29 30,96 40,85
      Minimalny przepływ wody, t/h 2,41 5,50 8,51 12,38 16,34
      Opór hydrauliczny przy ?t = 20°C, mm H2O 0,014 0,134 0,144 0,282 0,430
      Objętość wody w kotle, m3 0,58 1,15 1,66 2,2 3
      Powierzchnia wymiany ciepła, m2 10,3 25,8 32 43 73
      Rury przyłączeniowe – Średnica nominalna, mm (cale) 65 (21″) 80 (3″) 80 (3″) 80 (3″) 80 (3″)
      Rury przyłączeniowe – Średnica kołnierza, O mm 160 185 185 185 185
      Masa (nie większa niż), kg 2500

      4900

      5820 7400 9700

       

      Najważniejsze cechy kotłów z serii M1:

      • są rozwiązaniem ekologicznym i bezpiecznym dla środowiska,
      • wyposażone są w system czterociągowy, dzięki czemu zwiększona jest powierzchnia wymiany ciepła,
      • mają wbudowany ruchomy ruszt,
      • dzięki żaroodpornemu łukowi zagwarantowane jest efektywne spalanie paliwa,
      • są automatycznie odpopielane,
      • mają automatyczne czyszczenie płomieniówek wymiennika ciepła,
        • ułatwione czyszczenie i konserwacja dzięki parze drzwi z wymiennikami ciepła,
        • możliwe jest automatyczne utrzymanie ciągu w komorze spalania,
        • są praktyczne bezobsługowe,
        • komora spalania i wymiennik ciepła są oddzielane, dzięki czemu możliwy jest łatwy transport i montaż (można je transportować w częściach),
        • możliwy jest zdalny internetowy dostęp do parametrów pracy kotła.

          Kotły serii M2

          Kotły Kalvis serii M2  przystosowane są do spalania paliw o dużej wilgotności, aż do 55% wilgotności. Kotły powinny przetrzymywać paliwo w komorze spalania o wysokiej temperaturze przez wydłużony czas, wtedy spalanie mokrego paliwa będzie jak najbardziej efektywne.

          Kotły z serii M2 posiadają podwójne łuki, a także zastosowano w nich system ruchomego rusztu schodkowego, co pozwala na wydajne spalanie paliwa. Wszystkie kotły w tej ofercie są w pełni zautomatyzowane i zaprojektowane tak, aby można było podłączyć urządzenia automatycznego podawania paliwa.

          Parametry techniczne kotłów M2

           

          Parametry techniczne kotłów M2
          Model kotła K-500M-2 K-720M-2 K-950M-2 K-1250M-2 K-1500M-2
          Typ kotła Kocioł wodny z piecem mechanicznym, rura żarowa, stal
          Moc grzewcza nominalna (QN), kW 495 720 950 1250 1500
          Minimalna moc grzewcza (Qmin), kW 148 216 285 375 450
          Sprawność, nie mniejsza niż % 85
          Główne paliwo używane Trociny, wióry drzewne o wilgotności do 55% (długość nie dłuższa niż 50 mm)
          Inne paliwa dopuszczone do spalania Kłody drewniane, odpady drzewne, brykiety z torfu i trocin, węgiel
          Zużycie paliwa, kg/h 224 325 430 565 678
          Otwór załadunkowy szer. x wys., mm 600 x 620
          Piec – H wysokość, mm 940 1100 1100 1100 1300
          Piec – B szerokość, mm 760 910 910 1100 1212
          Piec – L długość, mm 1880 1880 2800 2800 2980
          Piec – Objętość, dm3 1340 1880 2800 3390 4700
          Opór aerodynamiczny QN, nie większy niż Pa 470 650 870 1170 1410
          Temperatura wylotowa spalin, °C 185
          Objętość spalin, m3/h 1854 2697 3559 4631 5620
          Wymiary rury wydechowej O350 O385 O480 O480 O480
          Ciśnienie robocze kotła, bar (MPa) 6 (0,6)
          Minimalna temperatura wody powrotnej podczas pracy, °C 60
          Maksymalna dopuszczalna temperatura robocza wody, °C 110
          Przepływ wody przy ?t = 20°C, t/h 5,97 30,96 40,85 53,75 64,5
          Minimalny przepływ wody, t/h 8,51 12,38 16,34 21,5 25,8
          Opór hydrauliczny przy ?t = 20°C, mm H2O 0,144 0,282 0,430 0,490 0,510
          Objętość wody w kotle, m3 1,74 2,49 3,08 4,1 4,8
          Powierzchnia wymiany ciepła, m2 34,2 49,7 76,6 103,8 126,4
          Rury przyłączeniowe – Średnica warunkowa, mm (cale) 80 (3″)
          Rury przyłączeniowe – Kołnierz, O mm 185 185 185 210 250
          Masa (nie większa niż), kg 6650 8100 11300 13250 15900

           

          Największe korzyści wynikające z zastosowania kotłów M2:

          • mają wysoką wydajność, która jest możliwa nawet przy mokrym paliwie,
          • są rozwiązaniem ekologicznym,
          • jeśli został zastosowany panel sterujący Kalvis, istnieje możliwość sterowania przez Internet,
          • możliwe jest pneumatyczne czyszczenie wymiennika ciepła,
          • mają wysoką wytrzymałość cegieł i ruszt ogniowych,
          • jest wydłużona żywotność rusztu,
          • równomierne rozprowadzanie i wypieranie paliwa w palenisku zapewniając wysoką efektywność spalania,
            • mają maksymalną efektywność spalania paliwa,
            • kotły przeznaczone są do spalania trocin oraz zrębków drzewnych,
            • związane są z nimi niskie koszty za konserwację i prace serwisowe,
            • mają stałą temperaturę, która jest zadana w czasie rzeczywistym,
            • mają optymalny proces spalania, dzięki zainstalowanej funkcji recyrkulacji spalin,
            • poprzez zautomatyzowany system odpopielania, jest skrócony czas konserwacji kotłów.

              Kotły na zrębki, trociny

              W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje efektywnych sposobów ogrzewania, które pozwoliłyby odejść od tradycyjnych paliw, takich jak gaz czy węgiel, co ma uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne. Doskonałą alternatywą są kotły na zrębki i trociny. Jakie są ich zalety?

              Kotły na zrębki i trociny charakteryzują się niskim kosztem paliwa, a jednocześnie wysoką efektywnością cieplną. Dzięki temu są chętnie wybierane do ogrzewania dużych powierzchni. Paliwo pozyskiwane jest z różnorodnych odpadów drzewnych pochodzących z zakładów, które zajmują się obróbką drewna. Stąd jego koszt jest niewielki.

              Co więcej, jest to rozwiązanie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Większość nowoczesnych kotłów cechuje piąta klasa efektywności energetycznej, co pozwala dostosować kotłownię to aktualnych przepisów związanych z emisyjnością.

              Jakie są największe zalety kotłów na zrębki i trociny?

              Do największych zalet kotłów na zrębki i trociny należą:

              • niewielkie koszty eksploatacji – jako że paliwo wykorzystywane w kotłach tego typu charakteryzuje się niską ceną, jest ono doskonałą alternatywą dla węgla, oleju czy gazu. Dzięki temu można liczyć na spore oszczędności. Z tego powodu jest to rozwiązanie chętnie wybierane do ogrzewania dużych powierzchni,
              • wysoka efektywność energetyczna – kotły na zrębki i trociny charakteryzują się bardzo dużą efektywnością spalania, co sprawia, ze mają zastosowanie przy ogrzewaniu obiektów wielkopowierzchniowych,
              • zgodność z normami ekologicznymi – większość kotłów spełnia rygorystyczne normy dotyczące ochrony środowiska. Dzięki nim można znacznie ograniczyć przedostawanie się do atmosfery niebezpiecznych substancji.

              Kotły serii M

              Kotły serii M służą do ogrzewania wielkopowierzchniowych obiektów mieszkalnych i przemysłowych, a także do dostarczania ciepła na potrzeby technologiczne. Jako paliwo stosuje się w nich: 

              • pellet,
              • trociny,
              • zrębki drzewne
              • opcjonalnie drewno kawałkowe.

              W kotłach serii M paliwo jest dostarczane za pomocą podajnika ślimakowego na dno komory spalania, gdzie unosi się, a następnie spada na ruszt w kształcie piramidy i spala się w sposób przypominający wulkan.

              Kocioł i system podawania paliwa są kontrolowane za pomocą sterownika. Urządzenia mogą pracować automatycznie z minimalnym nadzorem i obsługą personelu. W przypadku, gdy zabraknie paliwa odpowiedniego do automatycznego systemu podawania, wówczas kocioł może w prosty sposób zostać przekształcony na ładowany ręcznie. Drewno kawałkowe można spalić, wkładając je przez drzwiczki komory spalania.

              Jakie są główne cechy kotłów z serii M?

              Należy pamiętać, że do bardziej efektywnego i ekologicznego spalania zawartość wilgoci w paliwie nie powinna przekraczać 45%. Dodatkowo, dobre wyniki są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także ekonomiczne.

              Do głównych cech kotłów z serii M można zaliczyć:

              • zrównoważony przepływ wody w wymienniku ciepła chroni go przed przegrzaniem i osadami;
              • do komory spalania dostarczane jest wstępnie podgrzane powietrze, zarówno pierwotne, jak i wtórne;
              • efektywne spalanie osiąga się poprzez odpowiednią proporcję pomiędzy żaroodpornym betonem a powierzchniami wymieniającymi ciepło. Wentylatory powietrza pierwotnego i wtórnego są oddzielne;
              • aby zapewnić bardziej efektywną wymianę ciepła, w rurowym wymienniku ciepła montowane są turbulatory;
              • przenośnik ślimakowy dostarcza do kotła paliwo, które rozprowadzane jest w komorze spalania;
              • kocioł współpracuje z urządzeniami magazynującymi i automatycznie dostarczającymi paliwo;
              • popiół z popielnika może być usuwany ręcznie.
              • kocioł w standardzie jest wyposażony w pneumatyczny system czyszczenia wymiennika ciepła.
                Tabela parametrów kotłów

                 

                Model kotła Moc znamionowa (kW) Efektywność (%) Zużyte paliwo Zużycie paliwa (kg/godz.) Ciśnienie robocze (MPa) Masa (kg)
                K-100M 95 82 Trociny, wióry (o długości nie większej niż 50 mm), drewno opałowe, drewno odpadowe, trociny lub brykiety torfowe 39 2,5 (0,25) / 6,0 (0,6) 800
                K-140M 140 54 900
                K-190M 190 74 1100
                K-250M 250 97 2000
                K-320M 320 124 1900
                K-400M 400 155 2700
                K-500M 495 194 3100
                K-600M 600 233 4100
                K-720M 700 280 4330
                K-850M 850 330 4700
                K-950M 950 369 5100
                K-1250M 1250 486 8750
                K-1500M 1500 583 9600
                * Parametry podano przy założeniu, że paliwo jest wilgotne w 35% (mieszanka: 35% wilgotności wiórów + 35% wilgotności trocin, proporcje 50/50; 2702 kcal/kg).

                 

                Kotły serii M1

                Kotły serii M1 są to urządzenia centralnego ogrzewania na paliwa stałe z ruchomym rusztem „schodkowym”, automatycznym systemem podawania paliwa, a także z automatycznym sterownikiem. 

                Kotły z tej serii są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń o  dużej kubaturze i powierzchni z zainstalowanym systemem centralnego ogrzewania, do przygotowania c.w.u. oraz ciepła do celów technologicznych.

                Ogromną zaletą tych urządzeń jest to, że mogą pracować automatycznie. Potrzebują minimalnego nadzoru i obsługi. 

                Są rodzajem kotłów wodnych, a dokładniej to kotłów płomienicowych z cylindryczną komorą spalania. Co ważne, w przedniej części podwójnych ścian komory spalania znajdują się drzwi służące do inspekcji. Natomiast paliwo dostarczane jest na ruszt ruchomy przez otwór w tylnej ścianie kotła. Jest to możliwe za pomocą podajnika ślimakowego lub hydraulicznego.

                Utrzymanie optymalnego trybu spalania możliwe jest dzięki elementom żaroodpornym umieszczonym w dolnej części ścian oraz sklepienia nad rusztem.

                 

                  Przez otwory w przedniej części kotła, dostarczane jest powietrze do spalania. Opływa ono ściany komory spalania, ogrzewa się i jako powietrze pierwotne jest dostarczane pod ruszt. Natomiast, jako wtórne powietrze transportowane jest w wybrane części przez otwory w ścianach bocznych komory spalania. 

                  Na końcu rusztu zamontowany jest kanał z podajnikiem ślimakowym do automatycznego odpopielania. Niektóre z kotłów z serii M1 mogą być wyposażone w system recyrkulacji spalin. Jest to zależne od stosowanego materiału opałowego. 

                  Kotły przystosowane są do automatycznego spalania biomasy o wilgotności do 45% i frakcji 50 mm. W kotłach z serii M1 można spalać:

                  • trociny,
                  • pellet z trocin i torfu,
                  • węgiel brunatny,
                  • zboża i odpady z ziarna,
                  • paliwo ponadgabarytowe – kłody, szczapy (mogą być ręcznie ładowane).
                  Parametry techniczne kotłów M1

                   

                  Parametry techniczne kotłów M1
                  Model kotła K-140M1 K-320M1 K-500M1 K-720M1 K-950M1
                  Typ kotła Kocioł na wodę grzewczą z ruchomym rusztem, stalowy, kocioł płomienicowy
                  Moc grzewcza nominalna (QN), kW 140 320 500 720 950
                  Minimalna moc grzewcza (Qmin), kW 42 96 150 216 285
                  Sprawność, nie mniejsza niż % 85
                  Główne stosowane paliwa Trociny, wióry drzewne o wilgotności nieprzekraczającej 40% (długość nie większa niż 50mm)
                  Inne paliwa dopuszczone do spalania Drewno opałowe, drewno odpadowe, brykiety z torfu i trocin, węgiel
                  Zużycie paliwa, kg/h 62 141 220 317 399
                  Otwór załadunkowy szer. x wys., mm 400 x 450 400 x 450 600 x 620 600 x 620 600 x 620
                  Komora spalania – H mm 400 500 500 640 700
                  Komora spalania – B mm 640 940 940 940 910
                  Komora spalania – Długość mm 1000 1640 1640 2590 2590
                  Komora spalania – Objętość dm3 260 770 770 1558 1650
                  Opór aerodynamiczny przy QN, nie większy niż Pa 180 270 300 320 340
                  Temperatura spalin na wylocie kotła, °C 185
                  Objętość spalin, m3/h 585 1414 2070 2860 4280
                  Wymiary wylotu spalin, mm O250 O325 O350 O350 O400
                  Ciśnienie robocze wody, bar (MPa) 6 (0,6)
                  Minimalna temperatura wody powrotnej podczas pracy, °C 60
                  Maksymalna dopuszczalna temperatura robocza wody, °C 110
                  Przepływ wody przy ?t = 20°C, t/h 6,02 13,76 21,29 30,96 40,85
                  Minimalny przepływ wody, t/h 2,41 5,50 8,51 12,38 16,34
                  Opór hydrauliczny przy ?t = 20°C, mm H2O 0,014 0,134 0,144 0,282 0,430
                  Objętość wody w kotle, m3 0,58 1,15 1,66 2,2 3
                  Powierzchnia wymiany ciepła, m2 10,3 25,8 32 43 73
                  Rury przyłączeniowe – Średnica nominalna, mm (cale) 65 (21″) 80 (3″) 80 (3″) 80 (3″) 80 (3″)
                  Rury przyłączeniowe – Średnica kołnierza, O mm 160 185 185 185 185
                  Masa (nie większa niż), kg 2500

                  4900

                  5820 7400 9700

                   

                  Najważniejsze cechy kotłów z serii M1:

                  • są rozwiązaniem ekologicznym i bezpiecznym dla środowiska,
                  • wyposażone są w system czterociągowy, dzięki czemu zwiększona jest powierzchnia wymiany ciepła,
                  • mają wbudowany ruchomy ruszt,
                  • dzięki żaroodpornemu łukowi zagwarantowane jest efektywne spalanie paliwa,
                  • są automatycznie odpopielane,
                  • mają automatyczne czyszczenie płomieniówek wymiennika ciepła,
                    • ułatwione czyszczenie i konserwacja dzięki parze drzwi z wymiennikami ciepła,
                    • możliwe jest automatyczne utrzymanie ciągu w komorze spalania,
                    • są praktyczne bezobsługowe,
                    • komora spalania i wymiennik ciepła są oddzielane, dzięki czemu możliwy jest łatwy transport i montaż (można je transportować w częściach),
                    • możliwy jest zdalny internetowy dostęp do parametrów pracy kotła.

                      Kotły serii M2

                      Kotły Kalvis serii M2  przystosowane są do spalania paliw o dużej wilgotności, aż do 55% wilgotności. Kotły powinny przetrzymywać paliwo w komorze spalania o wysokiej temperaturze przez wydłużony czas, wtedy spalanie mokrego paliwa będzie jak najbardziej efektywne.

                      Kotły z serii M2 posiadają podwójne łuki, a także zastosowano w nich system ruchomego rusztu schodkowego, co pozwala na wydajne spalanie paliwa. Wszystkie kotły w tej ofercie są w pełni zautomatyzowane i zaprojektowane tak, aby można było podłączyć urządzenia automatycznego podawania paliwa.

                      Parametry techniczne kotłów M2

                       

                      Parametry techniczne kotłów M2
                      Model kotła K-500M-2 K-720M-2 K-950M-2 K-1250M-2 K-1500M-2
                      Typ kotła Kocioł wodny z piecem mechanicznym, rura żarowa, stal
                      Moc grzewcza nominalna (QN), kW 495 720 950 1250 1500
                      Minimalna moc grzewcza (Qmin), kW 148 216 285 375 450
                      Sprawność, nie mniejsza niż % 85
                      Główne paliwo używane Trociny, wióry drzewne o wilgotności do 55% (długość nie dłuższa niż 50 mm)
                      Inne paliwa dopuszczone do spalania Kłody drewniane, odpady drzewne, brykiety z torfu i trocin, węgiel
                      Zużycie paliwa, kg/h 224 325 430 565 678
                      Otwór załadunkowy szer. x wys., mm 600 x 620
                      Piec – H wysokość, mm 940 1100 1100 1100 1300
                      Piec – B szerokość, mm 760 910 910 1100 1212
                      Piec – L długość, mm 1880 1880 2800 2800 2980
                      Piec – Objętość, dm3 1340 1880 2800 3390 4700
                      Opór aerodynamiczny QN, nie większy niż Pa 470 650 870 1170 1410
                      Temperatura wylotowa spalin, °C 185
                      Objętość spalin, m3/h 1854 2697 3559 4631 5620
                      Wymiary rury wydechowej O350 O385 O480 O480 O480
                      Ciśnienie robocze kotła, bar (MPa) 6 (0,6)
                      Minimalna temperatura wody powrotnej podczas pracy, °C 60
                      Maksymalna dopuszczalna temperatura robocza wody, °C 110
                      Przepływ wody przy ?t = 20°C, t/h 5,97 30,96 40,85 53,75 64,5
                      Minimalny przepływ wody, t/h 8,51 12,38 16,34 21,5 25,8
                      Opór hydrauliczny przy ?t = 20°C, mm H2O 0,144 0,282 0,430 0,490 0,510
                      Objętość wody w kotle, m3 1,74 2,49 3,08 4,1 4,8
                      Powierzchnia wymiany ciepła, m2 34,2 49,7 76,6 103,8 126,4
                      Rury przyłączeniowe – Średnica warunkowa, mm (cale) 80 (3″)
                      Rury przyłączeniowe – Kołnierz, O mm 185 185 185 210 250
                      Masa (nie większa niż), kg 6650 8100 11300 13250 15900

                       

                      Największe korzyści wynikające z zastosowania kotłów M2:

                      • mają wysoką wydajność, która jest możliwa nawet przy mokrym paliwie,
                      • są rozwiązaniem ekologicznym,
                      • jeśli został zastosowany panel sterujący Kalvis, istnieje możliwość sterowania przez Internet,
                      • możliwe jest pneumatyczne czyszczenie wymiennika ciepła,
                      • mają wysoką wytrzymałość cegieł i ruszt ogniowych,
                      • jest wydłużona żywotność rusztu,
                      • równomierne rozprowadzanie i wypieranie paliwa w palenisku zapewniając wysoką efektywność spalania,
                        • mają maksymalną efektywność spalania paliwa,
                        • kotły przeznaczone są do spalania trocin oraz zrębków drzewnych,
                        • związane są z nimi niskie koszty za konserwację i prace serwisowe,
                        • mają stałą temperaturę, która jest zadana w czasie rzeczywistym,
                        • mają optymalny proces spalania, dzięki zainstalowanej funkcji recyrkulacji spalin,
                        • poprzez zautomatyzowany system odpopielania, jest skrócony czas konserwacji kotłów.

                          kotły na słomę

                          Kotły na słomę typu AGROPAL M jest to seria kotłów wsadowych, które stosują rozwiązania umożliwiające efektywne spalanie zarówno słomy zbożowej, jak i rzepakowej, a także odpadów pochodzących z produkcji zielarskiej. Natomiast drewno kawałkowe i karpy drzew mogą być stosowane jako paliwo zastępcze.

                          Dzięki nowoczesnej budowie, kocioł pozwala na załadowanie do komory paleniska kostek lub balotów słomy i zastosowanie przeciwprądowego systemu spalania. Ponadto kocioł został wyposażony w wentylator nadmuchowy, który doprowadza powietrze pierwotne do komory spalania przez kolektor, a powietrze wtórne w strefę wewnętrznej komory spalania.

                          Jak odbywa się spalanie w kotle wsadowym na słomę AGROPAL M?

                          Spalanie w kotle wsadowym na słomę odbywa się warstwowo – od góry do dołu, co jest wynikiem wielopunktowego doprowadzania do komory paleniskowej. Dopalanie gazów następuje w komorze nawrotnej. Sterownik nadzoruje pracę kotła, aby uzyskać optymalne parametry pracy kotła. Sterownik reguluje dopływ powietrza, co jest zależne od temperatury spalin i wody w kotle. Sprawia to, że temperatura jest dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników.

                          Ciągłość dostawy energii cieplnej zapewniona jest przez zbiornik akumulacyjny. Gromadzi on nadwyżkę energii kotła w czasie pracy kotła. Zgromadzona nadwyżka jest przekazywana do instalacji w czasie przerw w procesie spalania.

                          Przeznaczenie kotła wsadowego na słomę AGROPAL M

                          Przed podjęciem decyzji o zakupie kotła wsadowego na słomę należy rozpatrzeć kilka istotnych czynników:

                          • dostęp do materiału opałowego – choć słoma jest to obecnie najtańszy materiał dostępny na rynku, to należy przeanalizować dostępność do niej w swoim regionie;
                          • sposób przechowywania materiału opałowego – w tej kwestii bardzo ważne jest umiejętne przechowywanie materiału, ponieważ słoma, która ma stały kontakt z wilgocią lub innym niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, może negatywnie wpływać pracę kotła;
                          • potrzeba mocy grzewczej – należy również oszacować, czy kocioł o takiej mocy będzie konieczny do danego obiektu. Najczęściej są one polecane użytkownikom obiektów przemysłowych lub mieszkańcom domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej powyżej 200 m2

                          Słoma, będąca biomasą, jest ekologicznym rozwiązaniem, które najbardziej opłaca się wykorzystywać na dużych powierzchniach, dzięki czemu jest niska emisja CO2 oraz spore oszczędności dla właścicieli. Kotły są zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał energetyczny słomy, co pozwala na osiągnięcie dużej wydajności podczas spalania. 

                          Kotły wsadowe na słomę polecane są do obiektów takich jak:

                          • kotłownie przemysłowe,
                          • ciepłownie osiedlowe,
                          • szkoły/przedszkola,
                          • budynki gminne,
                          • gospodarstwa rolne wraz z budynkami gospodarczymi,
                          • małe i duże przedsiębiorstwa.

                          Co więcej, ten rodzaj kotła może być wykorzystywany po prostu wszędzie tam, gdzie słoma jest ogólnie dostępnym surowcem. Jest to efektywne i opłacalne rozwiązanie do ogrzania budynków.

                          Kotły niskotemperaturowe dostępne w naszej ofercie

                          W ofercie ALTER Rafał Pawłowski można znaleźć kotły niskotemperaturowe z możliwością spalania różnorodnych surowców, tj.:

                          • pellet z drewna,
                          • zrębki, 
                          • trociny,
                          • drewno kawałkowe,
                          • słomę,
                          • ziarna zbóż,
                          • pestki owoców, 
                          • łupiny orzechów, 
                          • odpady z produkcji ogrodniczej.

                          Dodatkowo, kotły dostępne w ofercie ALTER zostały dostosowane do spalania odpadów z produkcji mebli, płyt wiórowych, MDF, HDF. Urządzenia spełniają wszystkie rygorystyczne normy Unii Europejskiej, a także polskie przepisy dotyczące termicznego przekształcania odpadów.

                          Dlaczego warto wybrać kotły niskotemperaturowe od ALTER Rafał Pawłowski?

                          Wybierając kotły niskotemperaturowe dostępne w ALTER, kupujący otrzymuje gwarancję wysokiej jakości produktów, spełniających najwyższe standardy technologiczne i ograniczania emisji spalin.

                           

                          Kotły niskotemperaturowe w ALTER:

                          • są przyjazne dla środowiska;
                          • można w nich spalać wszechstronne surowce;
                          • zapewniają efektywne utylizowanie odpadów;
                          • zgodne z europejskimi i polskimi normami PN-EN303-5 Eco Design.

                          Skorzystaj z usług ALTER i ciesz się doskonałym wyborem!